Co to jest elektrokoagulacja?

Elektrokoagulacja to zabieg, który jest wykorzystywany w kosmetologii oraz medycynie. Polega na użyciu prądu elektrycznego o niskim napięciu, ale wysokiej częstotliwości. Dzięki niemu możliwe jest zamknięcie naczynek, usunięcie włókniaków czy brodawek. Podczas zabiegu wykorzystuje się elektrokoagulator.

Wskazania to wykonania zabiegu to:

  • kurzajki,
  • włókniaki,
  • brodawki,
  • rozszerzone naczynka krwionośne,
  • naczyniaki,
  • przerośnięte gruczoły potowe,
  • nadmierne owłosienie,
  • przerośnięte gruczoły łojowe.

Niestety nie każdy może skorzystać z zabiegu elektrokoagulacji. Przeciwwskazania do jej wykonania to cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia, ciąża, nowotwór, wszczepiony rozrusznik serca, zaburzenia pracy układu krążenia.

Przebieg zabiegu

Podczas zabiegu do ciała pacjenta podłączane są specjalne elektrody. Miejsce ich umieszczenia, zależy od rodzaju wskazania do wykonania zabiegu. Elektrody są podłączone do urządzenia. Działanie prądu sprawia, iż dochodzi do uszkodzenia białka w tkankach. Niepożądane zmiany w ten sposób zostają usunięte. Zabieg przeprowadza lekarz. Możliwe jest podanie znieczulenia miejscowego, ale nie zawsze jest to konieczne. Wszystko zależy od progu bólu pacjenta, umiejscowienia i rozmiaru zmian, które mają zostać poddane zabiegowi. Elektrokoagulacja może trwać kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, co zależy od powierzchni, na której zabieg jest przeprowadzany. Okres gojenia może trwać od kilku do nawet 21 dni. Dużą zaletą elektrokoagulacji jest to, iż efekty są widoczne od razu po wykonaniu zabiegu i są trwałe.

Cena elektrokoagulacji

Cena zabiegu zależy od różnych czynników. Za usunięcie pojedynczej zmiany można zapłacić od kilkudziesięciu do około 150 zł. Usunięcie pierwszej zmiany jest zazwyczaj najbardziej kosztowne. Wiele klinik oferuje korzystniejsze ceny, jeśli pacjent zdecyduje się na usunięcie więcej niż jednej zmiany. Elektrokoagulacja nie jest więc zabiegiem szczególnie kosztownym. Jeśli widoczna zmiana na skórze znacznie obniża jakość i komfort Twojego życia, z pewnością warto zdecydować się na zabieg elektrokoagulacji.

Dodaj komentarz